niedziela, 28 lipca 2024

O tym, że nie tylko dzieci mylą rzeczywistość z wyobraźnią artystów, czyli krótki komentarz do licznych artykułów o piosence "Imagine" vs. Przemysław Babiarz

 

    Można by myśleć, że piosenka "Imagine" z 1971 roku dziś jest już dobrze zrozumiana przez społeczeństwa na całym świecie. Utwór Johna Lennona jest bowiem piękną wizją, marzeniem artysty o pokoju i jedności na świecie. A jednak i teraz, po przeszło pół wieku, ktoś potrafi utwór określić jako wizję komunizmu. Czy Przemysław Babiarz, znany dziennikarz sportowy, powinien być zawieszony za swoją niezbyt mądrą wypowiedź jako komentarz do otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu? Tego nie jestem pewna.

    Przypomnijmy, kilka dni temu popularny dziennikarz i komentator sportowy - Przemysław Babiarz podczas wykonywania piosenki "Imagine" na otwarciu tegorocznej olimpiady skomentował utwór słowami “Świat bez nieba, narodów, religii i to jest wizja tego pokoju, który wszystkich ma ogarnąć. To jest wizja komunizmu, niestety”. Zacznijmy od tego, że dziennikarz chyba zapomniał, czego (przede wszystkim) dotyczyła WIZJA komunizmu. Była to (w dużym uproszczeniu!) ideologia społeczno-ekonomiczna, która zakładała brak własności prywatnej i zrównanie klasowe społeczeństwa. Komunizm nie opierał się na uczuciach, ale na równości ekonomicznej. Piosenka "Imagine" natomiast opowiada o wizji artysty, w której nie ma barier dzielących ludzi. Barier w postaci różnic religijnych, narodowościowych itp. Jest to wizja, którą rządzi miłość, braterstwo bez jakichkolwiek podziałów. Tu kluczem są emocje i uczucia. Zarówno twórcy komunizmu, jak i John Lennon przedstawiali utopijną wizję świata, który przy jakichś tam założeniach byłby idealny. Dziś, jak sądzę, ludzie powinni już wiedzieć, że "ideały" to wizje nierzeczywiste. Do ideału można się zbliżać, ale trudno byłoby go osiągnąć chociażby z jednego powodu. Ideał to kwestia subiektywnego odbioru. Dla przykładu są kobiety, np. miss piękności, które przez wielu ludzi są uznawane za ideały kobiecej urody. A przecież znajdzie się drugie tyle osób, którym ich uroda po prostu się nie spodoba. Czy można więc mówić o obiektywnym ideale kobiecej urody? Czy można mówić o obiektywnie idealnym świecie? Mnie wystarczyłoby, gdyby świat wolny był od przemocy, a ludzie traktowaliby i siebie, i swoją własność z szacunkiem.

    I na koniec. Nie jestem zwolenniczką manifestowania w świeckiej telewizji publicznej swoich poglądów religijnych. Przemysław Babiarz w zupełnie nieodpowiednim miejscu skrytykował świat bez "religii" i zrównał taki świat z komunizmem. Ateiści, agnostycy, czyli ludzie, którzy nie wyznają żadnych religii nie są z założenia komunistami. Ba! Większość osób niewierzących z mojego otoczenia to gorący zwolennicy własności prywatnej oraz jej poszanowania. Tym bardziej sądzę, że wypowiedź zawieszonego dziennikarza była po prostu niezbyt mądra.

    Niniejszy post stanowił krótki komentarz do burzy wokół słów zawieszonego dziennikarza Przemysława Babiarza. Przykładowe tekst na ten temat można znaleźć TUTAJ oraz TUTAJ. Przykładowy artykuł znajduje się  również na ilustracji poniżej.


Ściskam i pozdrawiam

Sil


fot. Sil


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze posty :)